kuulutuse lisamine tasuta
Detailsem otsing
oranž riba
Tagasi blogisse

Müüa korter Tartus

Tegime ühe katse - leidsime oma tutvusringkonnast ühe isiku (kutsume teda näiteks Siiriks), kes tahtis endale kuuluvat korterit müüa. Kuna tegemist aruka inimesega, hakkas ta seda kuulutama n.ö otse omanikult. Meie eesmärgiks oli teada saada, milliseid “super pakkumisi“ maaklerid tänapäeval inimestele teevad. Täpsustaks müüdava objekti kohta ainult seda, et tegemist oli korteriga Tartu linnas.

muua korter Tartu

Ootuspäraselt saabus juba esimese 30 minutiga kolm pakkumist. Neljas saabus huvitaval kombel alles kahe päeva pärast (ju siis magati start maha!). Pakkujateks olid nii staažikad firmad kui ka n.ö teisejärgulised kinnisvarabürood.

Siinkohal tuletaks lugejale meelde hiljuti eesti keelde tõlgitud Kinnisvaramaaklerite teenusstandardit EVS-EN 15733:2010, millest ka Vahendustasuta portaal tegi ülevaate ("Maaklerteenuse standard“ ja "Maaklerteenuse standard II“). Samuti käsitleti seda küllaltki palju üldises meedias, mistõttu oleks maakleritel arukas pakkuda oma teenust just mainitud standardist lähtuvalt (kuna laiemat üldsust teavitati, mida üks korralik maaklerteenus peaks endas sisaldama). Kahjuks aga, nagu Eestis on juba kord välja kujunenud, ei järgi isegi staažikad kinnisvarafirmad soovituslikke regulatsioone.

Mõningaid tsitaate Siirile saadetud kirjadest:

  • „Oleme Tartu üks suurimaid kinnisvara ettevõtteid“ - kas maaklerite arvu poolest? Kontoripinna poolest? Kogukaalu poolest?;
  • „Teeme Teie kinnisvarast soovi korral professionaalsed fotod“ - kui maakler ei suvatse isegi kinnisvaraobjektist korralikke pilte teha, võib-olla isegi kohale tulla, siis millisest teenusest me räägime?;
  • „Soovi korral Teie kinnisvarale tasuta võrdlev analüüs, millise hinnaga analoogseid kortereid on viimasel ajal müüdud“ - meie arvates on tegemist ühe tähtsaima komponendiga, kuna müüjale peaks kasvõi võrdlusmeetodi põhjal selgeks tegema, milline oleks tema kinnisvarale kõige optimaalsem hind, s.t hind, millega ostja oleks nõus ostma ja müüja müüma;
  • „ ... teie saate ikka oma soovitud hinna, meie aga paneme oma kuludega teie kuulutuse üles kinnisvaraportaalidesse ...“ - katteta lubadus, mida 95 % juhtudest lihtsalt pole võimalik täita. Inimesed küsivad oma kinnisvara eest reeglina sellist (liiga kõrget) hinda, mida hindamisakt ei toeta ning ostjad tõenäoliselt pole nõus maksma;
  • ja üks tõsine pärl: „Ei ole kohustatud mingit lepingut tegema!“ (mõeldud siis maaklerilepingut) - sellistest kinnisvarabüroodest soovitaks kohe heaga eemale hoida. Juba ainuüksi maaklerite teenusstandard nõuab kirjaliku lepingu olemasolu, rääkimata sellest, et ALATI on targem kõik olulised nüansid kirjalikult jäädvustada.

Kui Te ikkagi leiate, et oma kinnisvara müümine käib üle jõu ning otsustate pöörduda maakleri poole, oleks meie soovitused järgmised:

  1. valige võimalusel kutseline maakler;
  2. koostage alati kirjalik maaklerileping ning laske sellesse kirjutada punkt, et maaklerteenuse pakkumisel lähtub maakler standardist EVS-EN 15733:2010 („Kinnisvaramaaklerite teenused. Nõuded kinnisvaramaaklerite teenuste pakkumisele“). Sellisel juhul vastutab ka maakler millegi eest ning Teie saate vajadusel näiteks ebakvaliteetse teenuse tõttu tarbijakaitseametisse pöörduda.